1
Obecné otázky

Jak účinkuje inaktivovaná vakcína?

4:41
2138
Zobrazení
Likes
4/14/2021

Vakcíny obsahující celý virus využívají oslabenou (atenuovanou) nebo deaktivovanou formu patogenu, aby vůči němu vyvolaly imunitní ochranu. Existují dva druhy vakcín obsahující celý virus. Živé atenuované vakcíny využívají oslabenou formu viru, který stále může růst a replikovat se, ale již nezpůsobuje onemocnění. Inaktivované vakcíny obsahují viry, jejichž genetický materiál byl zničen teplem, chemickou cestou nebo zářením, a tak nemohou buňky infikovat a replikovat se, ale stále dokážou vyvolat imunitní odpověď.

Oba druhy těchto vakcín jsou testovány a prověřeny v rámci očkovacích strategií, které tvoří základ mnohých již existujících vakcín - včetně očkování proti žluté zimnici a spalničkám (živé oslabené vakcíny) nebo sezónní chřipce a hepatitidě A (inaktivované vakcíny). Existují také bakteriální oslabené vakcíny, jako je BCG vakcína proti tuberkulóze.

Jak živé oslabené, tak inaktivované vakcíny obsahují celý patogen nebo jeho část, ale typ imunity, který vyvolávají, se mírně liší.

Živé oslabené vakcíny jsou odvozeny od virů, které byly oslabeny v laboratorních podmínkách, takže když jsou aplikovány do těla, infikují buňky a replikují se, ale nezpůsobí žádné, případně způsobí pouze velmi mírné onemocnění. Nemusí být vhodné pro jedince s oslabeným imunitním systémem (např. osob s HIV) a těhotné ženy, protože i oslabený virus může u těchto jedinců vyvolat onemocnění. Ve velmi výjimečných případech může dojít k tomu, že se oslabené vakcíny mohou vrátit do více patogenní formy a vyvolat onemocnění u očkovaných jedinců nebo jejich kontaktů. Takový případ byl pozorován u polioviru odvozeného z vakcinačního viru, který je spojen s orální polio vakcínou.

Protože jsou tyto vakcíny jednoduše řečeno oslabenými verzemi přírodních patogenů, imunitní systém reaguje stejným způsobem, jako by reagoval na jakékoli jiné buněčné napadení, a mobilizuje proti němu řadu funkcí imunitního systému, včetně T buněk (identifikujících a ničících napadené buňky), pomocných T buněk (podporujících tvorbu protilátek) a B buněk produkujících protilátky (schopné zacílit patogeny skrývající se kdekoli v organismu, např. v krvi). Tato imunitní odpověď trvá tak dlouho, dokud není virus z těla zcela odstraněn, což znamená, že je dostatek času na to, aby byly vytvořeny paměťové buňky proti viru. Proto mohou živé oslabené vakcíny vyvolat imunitní odpověď, která je téměř tak silná, jako když je organismus vystaven viru, aniž by bylo navozeno onemocnění.

Inaktivované virové vakcíny také obsahují virus, který vyvolává onemocnění, případně jeho část, ale jeho genetický materiál byl zničen. Z toho důvodu jsou stabilnější než živé oslabené vakcíny a mohou být podávány také lidem s oslabeným imunitním systémem. Ačkoli byl jejich genetický materiál zničen, inaktivované viry obvykle obsahují řadu proteinů, na které může imunitní systém reagovat. Inaktivované vakcíny však nemohou infikovat buňky přímo, stimulují pouze protilátkové odpovědi a tyto reakce jsou slabší a krátkodobější. Aby se tento problém vyřešil, jsou vakcíny často podávány spolu s adjuvanty (látky, které stimulují imunitní systém) a může být potřeba aplikovat i tuto posilovací dávku.

Značky

Vysvětlení vakcín COVID-19 a očkování – Úvod

2:39

Vakcíny chrání před závažným průběhem onemocnění COVID-19

1:22

Proč jsou někteří očkovaní hospitalizováni s COVID-19?

0:58

Jak je možné vyvinout vakcíny rekordně rychle a zároveň udržet jejich kvalitu a bezpečnost?

2:29

Co jsou klinická hodnocení a jsou dostatečná pro prokázání bezpečnosti vakcín?

3:21

Jak účinkují mRNA vakcíny, jako jsou Pfizer-BioNTech Comirnaty a Moderna mRNA-1273?

2:13

Jak účinkují vektorové vakcíny?

3:34

Jak bychom měli reagovat na tvrzení, že mRNA vakcíny mohou vyvolat genetickou změnu, která se projeví v následujících desetiletích?

2:36

Jak účinkuje inaktivovaná vakcína?

4:41

Jak účinkují vakcíny na bázi proteinu?

3:44

Jak zjistím, jakou vakcínu proti COVID-19 zvolit nebo doporučit?

1:32

Jaké testy nebo vyšetření je před očkováním proti COVID-19 potřeba podstoupit?

0:57

Může nová varianta viru SARS-CoV-2 způsobovat závažnější průběh onemocnění?

1:40

Proč by se měli očkovat starší dospělí?

1:33

Omikron je obecně méně závažný než předchozí varianty – má očkování dětí stále smysl?

2:57

Měly by děti ve věku 5-11 let dostat posilovací dávku?

1:29

Stane-li se COVID-19 endemickým, je očkování stále potřeba?

1:01

Proč je nutné zůstat ve zdravotnickém zařízení 15-30 minut po očkování proti COVID-19?

1:42

Je možné nakazit se onemocněním COVID-19 během návštěvy zdravotnického zařízení z důvodu očkování?

1:12

Co jsou tak zvané COVID-19 bivalentní posilovací vakcíny?

5:07

Jaké je doporučené použití aktualizovaných bivalentních COVID-19 posilovacích vakcín?

2:15

Jak aktualizované bivalentní vakcíny proti COVID-19 fungují?

1:52