01
Obecné otázky

Jak účinkují vektorové vakcíny?

3:34
0
Views
Перегляди
Visualizaciones
Просмотров
Zobrazení
0
Likes
Лайки
Me gusta
Любит
Líbí
12/9/2021

Virové vektorové vakcíny se od většiny běžných vakcín liší tím, že neobsahují antigeny, ale k jejich produkci využívají tělu vlastní buňky. K doručení genetického kódu pro antigen do lidské buňky, v tomto případě se jedná o spike proteiny COVID-19 na povrchu viru, využívají modifikovaný virus neboli vektor. Vakcína napodobuje to, co se v těle děje během přirozené infekce určitými patogeny, zejména viry, tím, že infikuje buňky a dává jím příkaz k tomu, aby produkovaly velké množství antigenu, čímž spouští imunitní reakci. Výhodou vakcíny je, že spouští silnou buněčnou imunitní reakci T buněk a v tvorbě protilátek B buňkami.

Existují dva hlavní typy virových vektorových vakcín. Vakcíny s nereplikujícím se vektorem nejsou schopny tvořit nové virové částice, produkují pouze antigen. Vakcíny s replikujícím se vektorem produkují nové virové částice v buňkách, které infikují, což vede k infikování nových buněk, které následně také tvoří antigen. Virové vektorové vakcíny proti COVID-19 využívají nereplikující se virové vektory.

Jakmile je vakcína aplikována, tyto viry začnou infikovat buňky a do jejich jader vkládají svůj genetický materiál, včetně genu pro daný antigen. Lidské buňky pak vyrábí antigen, jako by byl jedním z jejich vlastních proteinů a vystavují ho na svém povrchu spolu s mnoha dalšími. Jakmile je tento cizí antigen detekován buňkami imunitního systému, začnou proti němu vytvářet imunitní odpověď.

Ta zahrnuje B buňky produkující protilátky i T buňky, které vyhledávají a ničí infikované buňky. T buňky zkoumají soubor proteinů vystavených na povrchu buněk. Jsou vycvičeny k tomu, aby rozeznávaly tělu vlastní proteiny, a pokud zaznamenají cizí protein, jako je antigen pocházející z patogenu, vyvolají imunitní odpověď proti buňkách, které ho nesou.

Úskalím tohoto přístupu může být to, že se někteří lidé se již dříve s virovým vektorem setkali a vytvořili si proti němu imunitní odpověď, což pak snižuje účinnost vakcíny. Taková „anti-vektorová imunita“ komplikuje také podání druhé dávky vakcíny, pokud v ní není používán jiný virový vektor.

Virové vektorové vakcíny proti COVID-19:

  • využívají nereplikující se virové vektory
  • vkládají genetický materiál vektoru do lidských buněk
  • tyto buňky vyrábí antigen, který je následně detekován imunitním systémem
Tags
Etiquetas
Теги
Značky