07
Přístup, přidělování a zavádění

Kdo by měl být přednostně očkován proti COVID-19 v případě omezeného množství vakcín?

2:52
0
Views
Перегляди
Visualizaciones
Просмотров
Zobrazení
0
Likes
Лайки
Me gusta
Любит
Líbí
20/6/2021

Není možné, aby byli všichni očkováni ve stejném okamžiku, zejména pak v počátečních fázích, kdy jsou dodávky vakcín omezeny. Doporučení pro alokaci těchto omezených dodávek je založeno na třech cílech: snížit počet úmrtí a závažného průběhu onemocnění, jak jen je to možné, udržet nejkritičtější klíčové zdravotnické služby funkční a konečně snížit celkovou zátěž onemocněním v populaci tak, aby bylo možné zamezit dalšímu narušování sociálních a ekonomických funkcí společnosti.

Toto jsou důvody pro to, aby první dávka očkování byla prioritně nabídnuta zdravotníkům, lidem starším 60 let a osobám v zařízeních dlouhodobé péče.

Lidé starší 60 let a také osoby žijící v zařízeních dlouhodobé péče jsou upřednostňováni, protože jsou ve vysokém riziku závažného průběhu onemocnění, následné hospitalizace a úmrtí z důvodu COVID-19.

Zdravotníci jsou stále v první linii boje proti této smrtící pandemii. Jsou ve vysokém riziku expozice a onemocnění COVID-19, protože poskytují péči těm, kteří jsou nebo mohou být nakaženi virem, jenž toto onemocnění způsobuje.

Pokud zdravotníci onemocní COVID-19, nejsou pak schopni pracovat a poskytovat nezbytnou péči pacientům. Zdravotníci, kteří mají COVID-19, také mohou nakazit ty, o které pečují - včetně hospitalizovaných pacientů a osob žijících v zařízeních dlouhodobé péče. Mnozí z těchto pacientů mohou mít chronické onemocnění, které je vystavuje riziku závažného průběhu onemocnění COVID-19. Upřednostňování zdravotnických pracovníků také vychází z principu reciprocity; hrají klíčovou roli v reakci na COVID-19, pracují v náročných podmínkách a pro dobro druhých vystavují vyššímu riziku nákazy nejen sebe, ale také své blízké osoby.

  • Dodávky vakcín proti COVID-19 jsou omezené.
  • Je nutné zajistit jejich nejúčelnější a nejúčinnější použití
  • Momentálním cílem je snížit počty úmrtí a závažného průběhu onemocnění a udržet klíčové služby
  • První dávky tedy musí být určeny osobám v nejvyšším riziku: zdravotníkům a seniorům.
Tags
Etiquetas
Теги
Značky