06
Předběžná opatření a kontraindikace

Mohou být osoby s alergiemi očkovány mRNA vakcínami?

2:51
1
Views
Перегляди
Visualizaciones
Просмотров
Zobrazení
0
Likes
Лайки
Me gusta
Любит
Líbí
14/10/2021

Tyto vakcíny jsou kontraindikovány v těchto případech:

  • Závažná alergická reakce (např. anafylaxe) po předchozí podané dávce vakcíny proti COVID-19 nebo na jakoukoli její složku.
  • Okamžitá alergická reakce (jakékoli závažnosti) po předchozí podané dávce vakcíny proti COVID-19 nebo na jakoukoli její složku (včetně polyethylenglykolu).
  • V případě použití vakcíny Moderna: okamžitá alergická reakce (jakékoli závažnosti) na polysorbát.

Předchozí okamžitá alergická reakce na jakoukoli jinou vakcínu nebo injekčně aplikovanou terapii (tj. intramusculární, intravenózní nebo subkutánní vakcíny nebo terapie) je považována za důvod k obezřetnosti, ale není sama o sobě kontraindikací pro očkování. U těchto osob je nutné posoudit možná rizika, aby bylo možné určit druh a závažnost reakce a spolehlivost poskytnutých informací. Tito jedinci mohou být očkováni, ale měli by být poučeni o možném riziku vzniku závažné alergické reakce a musí u nich být zvážena rizika oproti přínosům vakcinace. Tyto osoby musí být sledovány po dobu 30 minut po očkování ve zdravotnickém zařízení, aby mohla být případná anafylaktická reakce okamžitě řešena.

Potravinové, kontaktní nebo sezónní alergie nejsou považovány za důvody pro preventivní opatření. Uzávěry lahviček nejsou vyrobeny z přírodního latexu a nejsou tedy kontraindikací a nevyžadují přijetí opatření pro očkování osob s alergií na latex. mRNA vakcíny také neobsahují vejce ani želatinu a nejsou tedy kontraindikovány u osob s alergií na tyto potraviny, ani důvodem pro preventivní opatření před aplikací vakcíny.

Také lidé s výskytem alergií nebo anafylaktické reakce v rodinné anamnéze mohou být očkováni.

Kontraindikacemi mRNA vakcín proti COVID-19 jsou:

  • závažná alergická reakce na předchozí dávku
  • okamžitá alergická reakce na předchozí dávku
  • (u vakcíny Moderna) okamžitá alergická reakce na polysorbát
Tags
Etiquetas
Теги
Značky