11
Vaxzevria – vakcína Oxford-AstraZeneca

Proč některé země neobnovily očkovací programy vakcínou AstraZeneca (Vaxzevria) i přesto, že WHO, EMA a další regulační orgány její použití po vyšetřování možných vedlejších účinků doporučují?

2:30
0
Views
Перегляди
Visualizaciones
Просмотров
Zobrazení
0
Likes
Лайки
Me gusta
Любит
Líbí
12/9/2021

Opatření, kterými některé státy dočasně zastavily nebo omezily použití vakcíny Oxford-AstraZeneca (Vaxzevria) pro použití u určitých věkových skupin, byla provedena především na základě ojedinělých hlášení – s výskytem méně než 1 případ na 100 000 podaných dávek – cerebrální sinusové žilní nebo mezenterické žilní trombózy vyskytující se spolu s trombocytopenií (snížené množství krevních destiček) krátce po očkování. Dnes je jev znám jako syndrom trombózy s trombocytopenií (TTS). Tento typ trombózy se může vyskytovat také přirozeně bez očkování a může se vyskytnout i v souvislosti s onemocněním COVID-19. Tato vzácná nežádoucí událost byla dána do souvislosti s vakcínou agenturou EMA a vyšetřování nadále pokračuje. EMA však sdělila, že rovnováha mezi přínosy a riziky vakcíny je i nadále pozitivní a očkování by mělo nadále pokračovat.

Trombóza se rozvíjí u jednoho z pěti pacientů hospitalizovaných s COVID-19. Na druhou stranu výsledky nedávného amerického klinického hodnocení AstraZeneca fáze III vakcíny Vaxzevria[^1] potvrzují 76% (IS: 68 % až 82 %) účinnost vakcíny proti symptomatickému onemocnění COVID-19 a 100% účinnost proti závažnému nebo kritickému průběhu onemocnění a hospitalizaci.

Většina států očkování obnovila a v používání vakcíny Oxford-AstraZeneca pokračuje. Některé země omezily její použití pro určité věkové skupiny nebo se rozhodly následnému vyšetřování věnovat více času. Tyto země mohou mít také přístup k jiným vakcínám proti COVID-19, aby s očkováním mohly pokračovat.

 

Виноски:

  1. Clinicaltrials.gov. A Phase III Randomized, Double-blind, Placebo-controlled Multicenter Study in Adults to Determine the Safety, Efficacy, and Immunogenicity of AZD1222, a Non-replicating ChAdOx1 Vector Vaccine, for the Prevention of COVID-19. [Online] Available at: https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04516746?term=NCT04516746&draw=2&rank=1. Last accessed: March 2021.
Tags
Etiquetas
Теги
Značky