2
Вакцини та інфекція

Що станеться, якщо вакцини стануть неефективними проти нових варіантів вірусу?

Ми знаємо, що вірус SARS-CoV-2 буде продовжувати розвиватися. Деякі нові варіанти вірусу можуть мати біологічні переваги, що призводять до підвищення розповсюдження, тяжкості перебігу захворювання, ризику повторного зараження або зміни білків, які є мішенню для вакцин, і тим самим зниження їх ефективності. Але це не станеться раптово, і вакцини забезпечують широкий захист, який включає як гуморальну, так і клітинну імунну відповідь. S-білок – антиген, що міститься у вакцинах – є великим за розміром, і, отже, стимулює вироблення широкого спектру нейтралізуючих антитіл. Однак, як тільки критична кількість мутацій накопичується у рецептор-зв'язуючому домені S-білка, нейтралізуюча здатність вакцини може бути порушена.

ВООЗ та партнери застосовують скоординований підхід до моніторингу та оцінки варіантів вірусу та їх впливу на ефективність вакцин.

Нам потрібно робити все можливе, щоб зменшити циркуляцію вірусу та відтермінувати мутації, які можуть зменшити ефективність існуючих вакцин. Вірус еволюціонує лише шляхом реплікації, а отже, запобігання зараженню всіма доступними способами дозволить зменшити шанси на появу варіантів, здатних уникати вакцинального імунітету. Тим не менш, стає все більш очевидним, що виробники вакцин мають бути готові пристосовуватися до еволюції вірусу COVID-19 і враховувати нові варіанти у розробках майбутніх вакцин для первинного щеплення або бустерних доз.

теги
Зміст