1
Загальні запитання

Що таке так звані двовалентні бустерні вакцини проти COVID-19?

Деякі з уже існуючих мРНК-вакцин проти COVID-19 були адаптовані, щоб краще протидіяти циркулюючим варіантам SARS-CoV-2. Оновлені вакцини містять дві молекули мРНК: одна несе у собі інструкції щодо створення білка оригінального штаму SARS-CoV-2; друга – для синтезу білка субваріанту Omicron BA.1 або для субваріантів Omicron BA.4 та BA.5 вірусу SARS-CoV-2.

Ці оновлені вакцини можуть розширити захист проти різних варіантів, і тому очікується, що вони допоможуть підтримати оптимальний захист проти COVID-19 із подальшим розвитком вірусу.

Комітет з ліків для застосування у людини (англ. – CHMP) Європейського агентства лікарських засобів (англ. - ЕМА) з 1 вересня 2022 року рекомендує авторизувати три наступні двовалентні вакцини, адаптовані для забезпечення ширшого захисту проти COVID-19:

  • Моновалентна вакцина Pfizer Comirnaty Original/Omicron BA.1
  • Двовалентна вакцина Spikevax bivalent Original/Omicron BA.1
  • Двовалентна вакцина Pfizer-BioNTech Comirnaty Original/Omicron BA.4-5.

Двовалентні вакцини показані для використання як бустерні дози у людей старше 12 років, які завершили щонайменше первинний вакцинальний комплекс щеплення проти COVID-19. Ці адаптовані версії оригінальних вакцин Comirnaty (Pfizer-BioNTech) та Spikevax (раніше – Moderna) також можуть стимулювати потужну імунну відповідь проти Omicron BA.1 та оригінального штаму SARS-CoV-2. Зокрема, вони були більш ефективними у стимуляції імунної відповіді проти субваріанту ВА.1, ніж перші вакцини цих виробників. Побічні ефекти, що спостерігались за використання адаптованих вакцин, були порівнювані з тими, що описані для оригінальних вакцин – вони були типово легкими й короткотривалими.

Двовалентні вакцини, що містять BA.4-BA.5, були схвалені для забезпечення максимального захисту проти циркулюючих ліній варіанту Омікрон на основі цілісності усіх наявних доказів, що включають:

  • обширні дані про безпеку та ефективність кожної з моновалентних мРНК вакцин проти COVID-19,
  • дані про безпеку та імуногенність, отримані в ході клінічного дослідження двовалентної вакцини проти COVID-19, яка містить мРНК лінії Omicron BA.1, а також
  • неклінічні дані, отримані в ході використання двовалентної вакцини проти COVID-19, яка містить мРНК оригінального штаму та мРНК, спільну для ліній ВА.4 та ВА.5 варіанту Омікрон.

Так само Управління з контролю за якістю харчових продуктів і лікарських засобів США (англ. – FDA) внесло зміни в дозволи на екстрене використання вакцини Moderna проти COVID-19 і вакцини Pfizer-BioNTech проти COVID-19, що дозволило використання двовалентних вакцин (Moderna COVID-19 Vaccine, Bivalent (проти оригінального штаму і Omicron BA. 4/BA.5) і Pfizer-BioNTech, Bivalent (проти оригінального штаму і Omicron BA.4/BA.5) для використання в якості одноразового бустеру після первинної або попередньої бустерної вакцинації.

Оскільки пандемія постійно розвивається, стратегія полягає в тому, щоб мати широкий спектр адаптованих вакцин, націлених проти різних варіантів SARS-CoV-2, щоб різні країни мали варіанти при розробці національних стратегій вакцинації залежно від їхніх потреб. Це ключовий елемент загальної стратегії для подолання пандемії, оскільки неможливо передбачити, як вірус розвиватиметься у майбутньому і які варіанти циркулюватимуть вже цієї зими.

Оригінальні вакцини – Comirnaty та Spikevax (раніше – Moderna), усе ще ефективно запобігають тяжкому перебігу захворювання, госпіталізації та смертності, пов’язаних із COVID-19, і продовжуватимуть застосовуватись для вакцинальної кампанії у ЄС, зокрема для первинної вакцинації.

теги

Пояснення щодо вакцин проти COVID-19 та вакцинації – Вступ

2:28

Вакцини захищають від тяжкого перебігу Сovid-19.

1:23

Чому деяких вакцинованих також госпіталізують із COVID-19?

0:48

Як вдалося розробити вакцини з такою рекордною швидкістю, і при цьому забезпечити їх якість та безпечність?

2:26

Що таке клінічні випробування та чи достатньо їх, щоб довести, що вакцина безпечна?

3:16

Як працюють мРНК-вакцини, такі як вакцини виробництва Pfizer-BioNTech та Moderna?

2:09

Як працюють векторні вакцини?

0:52

Як реагувати на твердження про те, що мРНК-вакцини можуть викликати генетичні зміни, і що ми побачимо їх уже в найближчі десятиліття?

2:36

Як працюють білкові вакцини?

3:44

Як дізнатися, яку вакцину проти COVID-19 обрати та рекомендувати?

0:48

Які тести або обстеження має пройти людина перед вакцинацією проти COVID-19?

0:57

Чи можуть нові варіанти вірусу SARS-CoV-2 викликати більш важкий перебіг хвороби?

1:40

Чому людям літнього віку слід вакцинуватися?

1:33

Якщо COVID-19 стане ендемічною хворобою, чи вакцинація усе ще буде потрібна?

1:01

Навіщо після вакцинації проти COVID-19 потрібно залишатись у закладі охорони здоров’я протягом 15-30 хвилин?

1:42

Чи можливо заразитись COVID-19 під час візиту до закладу охорони здоров’я з метою вакцинації?

1:12

Що таке так звані двовалентні бустерні вакцини проти COVID-19?

5:07

Як рекомендовано використовувати оновлені двовалентні бустерні вакцини проти COVID-19?

2:15

Як працюють оновлені двовалентні вакцини проти COVID-19?

1:52

Хто повинен отримати бустерні дози вакцин проти COVID-19 восени/взимку 2023-2024

0:29

Чому в деяких країнах вакцинація проти COVID-19 більше не пропонується для здорових дорослих молодше 60 років?

0:18

Чи повинні діти отримувати бустрену дозу проти COVID-19?

0:31

Чи краще почекати та отримати адаптовану вакцину проти COVID-19 до поточних циркулюючих варіантів вірусу?

0:24
Зміст