11
Vaxzevria – Вакцина AstraZeneca AZD1222

Чи безпечна вакцина Vaxzevria (Oxford-AstraZeneca)?

Вакцина AstraZeneca є безпечною та ефективною для захисту людей від ризиків викликаних COVID-19, включно з смертельними випадками, госпіталізацією та важким перебігом хвороби.

Після вакцинації поширеними є легкі побічні сипмтоми: підвищена чутливість, біль, почервоніння, свербіння, набряк або синці у місці ін’єкції, втома, головний біль, підвищення температури тіла, нудота та біль у м’язах.

Дуже рідко зустрічаються випадки синдрому порушення згортання крові з низьким рівнем тромбоцитів, описаного як синдром тромбозу та тромбоцитопенії (TTS), про який сповіщували в межах від 3 до 30 днів після вакцинації рекомбінованими вакцинами ChAdOx1-S. Відповідно до даних Об’єднаного Королівства (станом на 14 червня 2021 року) та Європейського Союзу було підраховано, що ризик розвитку TTS складає близько 1 випадку на 100 000 вакцинованих дорослих.

Надходила інформація про рідкісні випадки розвитку синдрому Гійєна-Барре (СГБ) після щеплення цією вакциною.

ВООЗ здійснила огляд всіх доказів щодо цих рідкісних подій і прийшла до висновку, що переваги від застосування цих вакцин у запобіганні важких випадків захворювань і смертей значно переважають невеликі ризики. Крім того, ВООЗ та країни проводять дослідження та вживають заходів для подальшого пом’якшення цих невеликих ризиків.

Медичний персонал повинен бути уважним до ознак та симптомів тромбоемболії та (або) тромбоцитопенії. Вакцинованим слід вказати, щоб вони негайно звернутися за медичною допомогою, якщо після вакцинації у них з’являються такі симптоми, як задишка, біль у грудях, набряк ніг, постійний біль у животі. Крім того, за появи неврологічних симптомів, у т.ч. сильного або постійного головного болю та помутніння зору після вакцинації, або якщо через кілька днів після щеплення спостерігаються синці на шкірі (петехії) поза місцем введення вакцини, слід негайно звернутися за медичною допомогою.

Важливо пам’ятати, що серйозні побічні реакції зустрічаються рідко й піддаються лікуванню при ранній діагностиці, а також про те, що ризики пов’язані із захворюванням COVID-19 є значно вищими, ніж після вакцинації.

Оновлення (березень 2023 р.):

Можливий ризик рідкісних випадків СГБ після щеплення вакциною Oxford-AstraZeneca. СГБ також може виникнути після хвороби COVID-19 та інших вірусних інфекцій. СГБ зустрічається рідко і піддається лікуванню, якщо його діагностувати рано. Також повідомлялося про дуже рідкісні випадки синдрому капілярного витоку після щеплення вакциною Oxford-AstraZeneca – за оцінками, 1 випадок на 5 мільйонів доз.

Проміжні рекомендації Стратегічної консультативної групи експертів з імунізації ВООЗ (SAGE) щодо використання вакцин проти COVID-19:

https://www.who.int/groups/strategic-advisory-group-of-experts-on-immunization/covid-19-materials

теги
Зміст