5
Безпека

Чи можуть сьогодні ще зустрічатись невідомі побічні ефекти вакцин?

Після успішного завершення III клінічних досліджень та реєстрації препарату розпочинаються дослідження в рамкамх IV фази, які також відомі як постреєстраційні дослідження у рамках системи фармаконагляду, метою яких є продовження моніторингу безпеки та ефективності вакцин після початку їх масового застосування серед населення. Дослідження IV фази дозволяють отримати додаткові знання щодо ефективності вакцини після її виходу на ринок та початку систематичного застосування серед населення. На додаток до виявлення вкрай рідкісних побічних реакцій, які можуть розвинутись при вакцинації та які на попередніх фазах дослідження не зустрічалися, у рамках безперервно здійснюваного епідеміологічного нагляду продовжується оцінюватись ефективність вакцин.

У 2021 році у світі було введено мільярди доз вакцин проти COVID-19. Завдяки добре функціонуючим системам епіднагляду, після початку широкого застосування вакцин проти COVID-19 були отримані відомості про ряд дуже рідкісних і раніше не ідентифікованих побічних ефектів. Для більшості вакцин проти COVID-19 повідомлялося про дуже рідкісні випадки анафілаксії. Анафілаксія піддається лікуванню за умови своєчасного виявлення її ознак та швидкого надання допомоги.

Було сповіщено про вкрай рідкісні випадки розвитку міокардиту та перикардиту при застосуванні мРНК-вакцин, що переважно спостерігалося після другої дози та частіше – у молодших чоловіків. Міокардит і перикардит у більшості випадків протікали у легкій формі та проходили при адекватній терапії та дотриманні відпочинку.

Було також сповіщено про невелика кількість випадків вкрай рідкісних тромбоемболічних подій, що супроводжувалися тромбоцитопенією, після вакцинації препаратами компаній AstraZeneca та Johnson & Johnson.

Надходила інформація про рідкісні випадки розвитку синдрому Гійєна-Барре (СГБ) після вакцинації цими ж двома вакцинами. ВООЗ проаналізувала всі наявні дані про ці рідкісні події і дійшла висновку, що користь цих вакцин для попередження важкого перебігу захворювання та смерті значно переважає невеликі ризики. На рівні ВООЗ та в країнах проводяться дослідження та реалізуються заходи, спрямовані на подальше зниження цих невеликих ризиків.

Для всіх вакцин проти COVID-19 здійснюється ретельний моніторинг, і ВООЗ продовжує аналізувати всі дані, що відносяться до безпеки та ефективності цих вакцин, щоб забезпечити максимально досяжний рівень безпеки програм вакцинації проти COVID-19.

теги

Як буде проводитися моніторинг безпеки вакцин?

1:54

Чи правда, що побічні реакції частіше спостерігаються після введення другої або бустерних доз мРНК-вакцин, ніж після першої?

1:28

Чи повинна вакцинуватись людина, яка попередньо вже перехворіла на COVID-19?

1:02

Чи може вакцинація від COVID-19 вплинути на фертильність?

1:01

За яких обставин вакцину проти COVID-19 слід відкликати від застосування?

1:49

Що станеться, якщо буде сповіщено про серйозний побічний ефект?

1:44

Чому діти спочатку не були включені у клінічні випробування?

1:25

Що мають на увазі ВООЗ та ЄАЛЗ, коли зазначають, що переваги вакцинації переважають над ризиками?

1:04

Чи викликають мРНК вакцини міокардит як побічну реакцію?

2:45

Чому деякі жінки стикнулись зі змінами менструального циклу після вакцинації проти COVID-19 та чи може це вплинути на фертильність?

1:05

Чи може вакцинація від COVID-19 призводити до імпотенції?

0:56

Чи може вакцинація проти COVID-19 під час вагітності призводити до вад розвитку?

1:16

Чи можуть сьогодні ще зустрічатись невідомі побічні ефекти вакцин?

3:09

Чи є обмеження щодо кількості доз вакцини проти COVID-19, яка вважається безпечною для людини?

0:50

Чи безпечно вакцинувати літніх людей, які мають хронічні захворювання (наприклад, цукровий діабет чи артеріальну гіпертензію)?

1:15

Чи можуть вакцини проти COVID-19 викликати СНІД?

0:59

Чи вакцини проти COVID-19 послаблюють імунну систему?

1:09

Чому у деяких країнах вакцинують дітей?

2:12
Зміст